Piękna, umięśniona sylwetka i siła greckiego herosa – kto o tym nie marzy? Nic dziwnego, że na fali popularności zdrowego odżywiania oraz treningów na siłowni coraz częściej sięgamy po suplementy diety. BCAA to jedna z najczęściej padających nazw gdy mowa o budowie masy mięśniowej. Co oznacza? Jakie korzyści przynosi suplementacja BCAA? Przeczytaj!

Co to jest BCAA?

Większość osób zainteresowanych budowaniem suchej masy mięśniowej niejedno już słyszała o aminokwasach. To substancje chemiczne, których pełno w organizmie – są efektem rozpadu między innymi protein. Uczestniczą w regulowaniu całej pracy naszego ciała. 

Skrót BCAA oznacza w istocie trzy aminokwasy – branched chained amino aicids – w preparacie suplementacyjnym zestawione w odpowiednich proporcjach. Są to leucyna, izoleucyna oraz walina w stosunku 2:1:1. Wszystkie są tak zwanymi aminokwasami egzogennymi – organizm nie wytwarza ich samodzielnie, muszą więc być regularnie dostarczane z pożywienia. Jako że sportowcy siłowi potrzebują dużo tych trzech aminokwasów, suplementacja jest bardzo przydatna, szeroko stosowana i przy okazji dobrze oceniana. Więcej o zaletach suplementów przeczytasz na https://sportodzywki.pl/suplementy.

Aminokwasy BCAA – za co odpowiadają?

Aminokwasy BCAA są niezwykle ważne dla każdego, komu zależy na maksymalizacji przyrostu masy mięśniowej – hipertrofii. Za co odpowiadają?

Leucyna – tej w suplemencie najwięcej – między innymi wpływa na hormony anaboliczne oraz wydzielanie enzymów. Tym co dla nas najważniejsze jest fakt, że rozpoczyna proces syntezowania nowych białek. Dzięki niej tworzą się nowe proteiny budujące mięśnie. Więcej na ten temat znajdziesz na https://sportodzywki.pl.

Izomer leucyny – izoleucyna – również uczestniczy w syntezie protein. Ponadto, może zostać przez organizm wykorzystana jako źródło energii, kiedy organizm nie ma ,,pod ręką” cukrów. 

Ostatni z ,,wielkiej trójki” – walina – także udziela się w syntezie. Jej zadaniem jest przyspieszenie procesów naprawczych mięśni oraz pomoc w wytwarzaniu energii.

Suplementy diety BCAA – co dają?

Suplementy diety BCAA przynoszą wiele korzyści trenującym siłowo. Trzy aminokwasy zapewniają nam wszystko czego potrzeba – przyspieszoną regenerację muskułów, ochronę przed katabolizmem i zwiększenie intensywności spalania tkanki tłuszczowej. BCAA nakierowuje organizm na czerpanie paliwa właśnie z lipidów – gdy skończy mu się cukier, nie sięga do mięśni, ale wprost do niechcianej oponki. Brzmi jak marzenie na redukcji! Dzięki poprawionej regeneracji krócej będzie nam doskwierał potreningowy ból, a ponadto zmniejszy się wytwarzanie kortyzolu – hormonu stresu. Badania pokazują, że osoby suplementy diety BCAA na dłuższą metę notują większe przyrosty suchej masy mięśniowej niż rezygnujący z takiego wsparcia.

BCAA przyjęte przed treningiem sprawi, że podczas ćwiczeń mniej będziemy odczuwali ból, doda energii i przede wszystkim osłoni tkankę mięśniową przed częścią uszkodzeń. Po treningu i zaserwowaniu sobie porcji suplementu regeneracja ruszy bardzo szybko dzięki temu, że BCAA rozkłada się bezpośrednio w mięśniach. Możemy także przyjąć BCAA na czczo, aby dostarczyć ciału energii czy na noc (np. zamiast kazeiny), by chronić mięśnie przed katabolizmem aż do śniadania. Suplementy diety BCAA przynoszą cały szereg korzyści osobom budującym masę mięśniową. Badania potwierdzają jej skuteczność, a i popularność tego typu suplementów nieco mówi o efektach zauważanych przez bywalców siłowni. 

BCAA należy najlepiej przebadanych preparatów dla sportowców – skutków ubocznych jego przyjmowania w zasadzie nie ma, o ile rzecz jasna nie jesteśmy uczuleni na żaden składnik. Pamiętajmy, by zawsze wybierać sprawdzonych producentów i dostawców – gdy mowa o kwestiach zdrowotnych, oszczędzanie kosztem jakości może być bardzo drogie!

Kategorie: Dermatologia