Wyposażenie salonu dentystycznego sprawia, że większość z nas czuję się nie pewnie. Jednak jest prosty sposób na zmniejszenie swojego stresu związanego z wizytą u dentysty. Im bardziej znamy zastosowanie różnych przyrządów łatwiej powinniśmy się decydować na wizytę, a dzięki temu poprawimy stan naszego uzębienia. Dokładniej mówiąc chodzi tutaj o poznanie zastosowania różnych przyrządów stomatologicznych. A na pierwszy ogień idzie kątnica na mikrosilnik!

Czym jest kątnica?

Kątnica NSK czy kątnica Kavo nie gra tutaj wielkiej różnicy, przynajmniej na etapie poznania czym kątnica w ogóle jest. To narzędzie to rodzaj wiertarek dentystycznych.Co ciekawe kątnice należą do grupy wiertarek wolnoobrotowych. Wszystkie mają umożliwić opracowywanie twardych tkanek zęba oraz innych materiałów wykorzystywanych w salonach stomatologicznych. Kątnica na mikrosilnik lub sam mikrosilnik działa, dzięki napędowi elektrycznemu. W zależności od różnych typów możemy zaopatrzyć gabinet w kątnice o różnej szybkości obrotu – bardzo wolne, wolne, normalne oraz szybkie, pozwalającą na przyśpieszenie lub redukcję oraz mającą prędkość z przedziału od 2700 do 200 tysięcy na minutę. Jak widzicie różnice potrafią być olbrzymie. Na szczęście w salonach to wszystko jest opisane różnymi kolorami. Możemy zauważyć końcówki z czerwonym, niebieskim, zielonym lub podwójnie zielonym paskiem.

Oprócz kątnicy wśród wierteł możemy wymienić jeszcze turbinę powietrzną oraz prostownicę. Prostownica działa podobnie do kątownicy, ale częściej jest używana w ortodoncji. Natomiast turbina ma inny sposób napędu. W tym przypadku wykorzystuje się sprężone powietrze.