Każdy z nas wie, że udając się na wizytę do stomatologa, który będzie leczył naszego zęba, z pewnością po zakończeniu leczenia umieści w nim wypełnienie stałe. Wiele osób błędnie sądzi, że do zęba aplikowany jest wosk stomatologiczny. Taki preparat stosowany jest do tworzenia wycisków pod protezy, a w ortodoncji, wosk nakłada się na ostre elementy zamków, z których składają się aparaty do korekcji wady zgryzu. Jakie wypełnienia stomatologiczne umieszcza się w wyleczonym zębie, by prezentował się jak nowy? Jakich metod się obecnie nie stosuje?

Wypełnienia stomatologiczne dawniej

Jeśli sięgniemy pamięcią kilka lat wstecz, z pewnością przypomnimy sobie, że dentyści umieszczali w otworze zębowym stop będący połączeniem różnych metali, nazywany amalgamatem. Miał on srebrne zabarwienie i nie prezentował się zbyt estetycznie. W otrzymaniu takiej mieszanki pomagała wstrząsarka do amalgamatu, która obecnie także jest wykorzystywana w stomatologii, jednakże do mieszania zupełnie innych preparatów.

Wypełnienia dentystyczne teraz

Obecnie nie tylko medycyna ruszyła na przód. Także stomatologia się rozwinęła. Dlatego też podczas umieszczania w zębie wypełnienia stałego współcześnie nie zauważymy w jego wnętrzu mieszanki metali. Dentyści stosują teraz kompozyty marki Zhermapol lub innych renomowanych producentów. Takie wypełnienia wyglądają jak naturalny ząb, więc jakakolwiek ingerencja w strukturę szkliwa jest niemalże niezauważalna gołym okiem. W większości przypadków, kompozyty umieszczone w zębie widoczne są dopiero na zdjęciu RTG.

 

Kategorie: Stomatologia