Pomimo częstego szczotkowania zębów oraz stosowania rozmaitych płynów do płukania jamy ustnej, na szkliwie może osadzać się kamień nazębny. Jeśli dbamy o zęby z należytą starannością z pewnością będzie go mniej, niż wówczas gdy szczotkujemy je tylko dwa razy dziennie. Wbrew pozorom, odkładanie się kamienia nazębnego może mieć przykre skutki. Często za jego sprawą powstają stany zapalne dziąseł, a na zębach zaczynają pojawiać się oznaki próchnicy. Dlatego też niezwykle istotne jest przeprowadzanie pełnej higienizacji jamy ustnej przynajmniej dwa razy w roku. Jak przebiega taki zabieg? Podpowiadamy!

Skaling

Skaling jest pierwszym etapem higienizacji, podczas którego specjalista usuwa złogi kamienia nazębnego. Często taki zabieg wykonywany jest przy pomocy skalera. Lusterko stomatologiczne, pomaga w sprawdzeniu ile kamienia zalega jeszcze w okolicach zębów. Jednakże w niektórych gabinetach wciąż możemy spotkać się z tradycyjnymi metodami, usuwania kamienia. Wówczas fachowiec wykonuje taki zabieg ręcznie wykorzystując do tego odpowiednie narzędzie.

Piaskowanie

Podczas tego etapu, twarz specjalisty osłania przyłbica stomatologiczna. Piaskowanie pomaga w usunięciu resztek kamienia oraz przebarwień znajdujących się na szkliwie. Do tego zabiegu wykorzystywana jest piaskarka oraz specjalny piasek dentystyczny, wypuszczany razem z wodą pod dużym ciśnieniem. Hurtownia stomatologiczna to miejsce, w którym lekarz może zakupić taki specjalistyczny piasek.

Polishing i Fluoryzacja

Polishing polega na wypolerowaniu zębów. Do tego zadania wykorzystuje się specjalną pastę o właściwościach oczyszczających oraz polerujących. Pomaga to spowolnić procesy ponownego osadzania się kamienia na szkliwie. Na koniec przeprowadzana jest fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów. Wówczas na szkliwo zostaje naniesiony specjalny lek zawierający fluor.

 

Kategorie: Stomatologia