Przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego, konieczne jest wyleczenie wszystkich popsutych zębów oraz usunięcie niektórych z nich. Zazwyczaj lekarz ortodonta zaleca przeprowadzenie ekstrakcji zębów ósmych. Zwykle taki zabieg przeprowadza chirurg, gdyż korzenie najgłębiej umiejscowionych w jamie ustnej zębów mogą być głębokie i trudne do usunięcia przy pomocy kleszczy. Dlatego też należy wówczas udać się do chirurga stomatologicznego, który znieczuli nasze dziąsło wykorzystując preparat Lignocainum, dzięki czemu nie będziemy odczuwali bólu. Po usunięciu zęba, lekarz założy na naszym dziąśle szwy, by rana mogła się zagoić. W momencie, gdy wszystkie wymagające leczenia zęby są już zdrowe, a te zbędne zostały wyrwane, możemy udać się do ortodonty na pobranie wycisków. Co następuje po przygotowaniu modelu zgryzu? Sprawdź!

Przygotowanie aparatu i przymiarka

Po pobraniu wycisków z jamy ustnej, lekarz ortodonta, może przystąpić do przygotowania aparatu dostosowanego do naszej wady zgryzu. Po stworzeniu odpowiedniego aparatu, lekarz umawia się z nami na przymiarkę i jeśli wszystko jest tak jak należy, wówczas aparat zostaje założony nam na okres 2 lub 3 lat, w zależności od potrzeby. Przed opuszczeniem gabinetu ortodontycznego, lekarz zaaplikuje na ostre elementy aparatu specjalny wosk ortodontyczny, który ochroni śluzówkę jamy ustnej przed podrażnieniami.

Pielęgnacja zębów i aparatu

Noszenie aparatu korygującego wadę zgryzu wiąże się z koniecznością specjalnej pielęgnacji zarówno zębów jak i aparatu. Dlatego też warto zakupić szczoteczki CURAPROX, które posiadają ultra miękkie włosie i dzięki temu docierają do każdego miejsca wokół zęba i dziąsła. Są to produkty polecane niemal przez większość ortodontów.

 

Kategorie: Stomatologia