Płytka nazębna każdego z nas zostaje pokryta kamieniem. Nawet w momencie, gdy dbamy o higienę jamy ustnej, szczotkując zęby kilka razy dziennie, pojawienie się tego osadu jest nieuniknione. Może on powodować powstawanie próchnicy oraz zapalenie dziąseł. Wówczas konieczne będzie skontaktowanie się z dentystą i omówienie planu leczenia. Jednakże wiele osób, chcąc uniknąć pojawiania się szkodliwego kamienia na szkliwie decyduje się na przeprowadzenie higienizacji jamy ustnej. Kiedy lepiej wykonać tę usługę? Przed leczeniem zębów czy po nim?

Higienizacja przed leczeniem zębów

Higienizację jamy ustnej powinno się wykonać przed leczeniem zębów wtedy, gdy doszło do zapalenia dziąseł, a ząb nie boli, lecz widoczne są na nim zmiany próchnicze. Oczyszczenie szkliwa z zalegającego na nim kamienia może przyspieszyć proces gojenia się dziąseł. Do zbadania ich stanu lekarz najczęściej wykorzystuje różne akcesoria stomatologiczne. Należy jednak wiedzieć, że wykonując higienizację podczas zapalenia dziąseł możemy odczuwać duży dyskomfort.

Higienizacja po leczeniu zębów

Przeprowadzenie leczenia zębów najczęściej jest konieczne w chwili pojawienia się próchnicy oraz bólu. Wówczas, gdy ból jest silny, lekarz przed przystąpieniem do diagnostyki i leczenia może zaaplikować do dziąsła znieczulenia stomatologiczne o działaniu miejscowym, jak np. mepidont. Następnie dentysta ustali plan leczenia i podpowie kiedy warto wykonać usuwanie kamienia. Podczas bólu zęba lepiej zdecydować się na higienizację po zakończeniu leczenia. Wibracje, jakie powoduje skaler elektryczny poruszający się wokół dziąseł mogą sprawić, że ból znacznie się nasili. Dlatego, aby uniknąć dyskomfortu związanego ze spotęgowanym bólem, lepiej zaczekać z higienizacją jamy ustnej do momentu wyleczenia zęba.

Kategorie: Stomatologia