Każdy z nas zapewne niejednokrotnie odwiedzał gabinet stomatologiczny, czy w celu wyleczenia bolącego zęba, czy pozbycia się kamienia osadzającego się na szkliwie. Bardzo wiele osób ma przynajmniej jednego trzonowca wypełnionego plombą. Obecnie wiele posiłków, które spożywamy na co dzień, posiada dużo cukrów i kwasów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i piękny wygląd zębów. Przez tego typu produkty spożywcze i złą higienę jamy ustnej po pewnym czasie możemy uskarżać się na ból np. trzonowca. Wówczas nieuniknione będzie udanie się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Przy niewielkich zmianach zębowych lekarz zaaplikuje lekarstwo i założy plombę, którą następnie utwardzi specjalną lampą. Pewnie zastanawialiście się, do dokładnie czego służy i jak działa lampa polimeryzacyjna wykorzystywana przez stomatologów? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej początkiem problemów

Liczne zaniedbania związane z niepoprawnym szczotkowaniem zębów oraz nie mycie ich po każdym posiłku mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Niezwykle ważne jest dbanie o poprawną higienę jamy ustnej oraz wykonywanie higienizacji przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu unikniemy uciążliwych stanów zapalnych dziąseł, jak i krwawienia z nich. Pozwoli to także zachować zęby w jak najlepszej kondycji. Jednakże w ferworze codziennych zajęć i obowiązków zdarza nam się zasnąć, oglądając ulubiony film i nie szczotkując zębów. Czasem również wybiegamy z domu do pracy, będąc już spóźnionymi. Wówczas mamy czas tylko na wzięcie gumy do żucia, która zneutralizuje nieświeży oddech. Takie zachowanie może sprawić, że zęby staną się słabsze i pokryte próchnicą.

Konieczność rozpoczęcia leczenia zepsutego zęba

W momencie, gdy zaczyna nam dokuczać ból zęba, zdajemy sobie sprawę z tego, jak zaniedbaliśmy własne zdrowie. Wówczas bardzo często niezwłocznie udajemy się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta, aby sprawdzić jak poważne jest zepsucie zęba, musi wykorzystać wiertła stomatologiczne do otworzenia go. Jeżeli pacjent uskarża się w tym czasie na ból niepozwalający lekarzowi na zdiagnozowanie przyczyny bólu, wówczas dentysta może zaaplikować różnego rodzaju znieczulenia stomatologiczne. Najgorszym scenariuszem jest leczenie kanałowe zęba. Wówczas najczęściej należy odwiedzić klinikę kilkukrotnie, w celu wymiany lekarstwa zatruwającego nerwy umiejscowione w kanałach, które aplikuje nam do zęba lekarz. Ostatnim etapem tego typu leczenia jest założenie wypełnienia stałego, czyli plomby. Oczywiście może to być wykonane dopiero wówczas, gdy ząb przestanie całkowicie boleć.

Wypełnienie stałe zęba

Po zakończeniu leczenia endodontycznego dentysta udaje się na specjalne stanowisko znajdujące się w jego gabinecie w celu przygotowania wypełnienia, które jest umieszczane w zębie. Następnie sięga po lampę polimeryzacyjną, która pozwala stwardnieć materiałowi znajdującemu się np. w naszym trzonowcu. Możemy się spotkać z lampami emitującymi promieniowanie ultrafioletowe lub częściej stosowane, a zarazem bezpieczniejsze, halogenowe. Oczywiście lamp polimeryzacyjnych można używać również do utwardzania materiału wprowadzonego do zębów otwartych w celu usunięcia zmian próchnicznych.

Kategorie: Stomatologia