Rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą mnóstwo nowych możliwości, ale także i nowych zagrożeń. Jednym z nich są zanieczyszczenia, jakie dostają się do atmosfery z używanych przez ludzi materiałów, maszyn i surowców. To właśnie one w dużej mierze są odpowiedzialne za spadającą jakość powietrza. W dodatku z roku na rok kurczą się “zielone płuca” planety, czyli dżungla amazońska w Ameryce Południowej.

Skutki wycinania drzew w tym rejonie wpływają na klimat całej ziemi, ale o gorszej jakości powietrza możemy przekonać się na własnym podwórku. Smog jest problemem, który powoduje w Polsce nie tylko tysiące chorób, ale i śmierć wielu osób. By walczyć z zawartymi w nim pyłami, ale i innymi zanieczyszczeniami, w domach i biurach stawiamy na urządzenia do oczyszczania powietrza. Ich najważniejszą częścią są filtry, bo to one zatrzymują na sobie zanieczyszczenia. W jaki sposób jednak działają i które z nich są najbardziej szczelne? Dowiedz się więcej o tym jakie filtry w oczyszczaczach powietrza znajdziemy w takim sprzęcie.

Jak działają urządzenia do oczyszczania powietrza?

O jakość powietrza w pomieszczeniach można dbać na różne sposoby. Ważna jest odpowiednia wentylacja, już w jej kanałach powinna znajdować się pierwsza linia obrony. O stan gazów znajdujących się już we wnętrzu pomagają dbać liczne rośliny, które w dodatku walczą z promieniowaniem wytwarzanym przez urządzenia elektroniczne. 

Za jeden z najskuteczniejszych sposobów podniesienia jakości powietrza uchodzą jednak urządzenia do jego oczyszczania. Nie chodzi jednak o urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, które wykorzystują do tego środki chemiczne. Oczyszczacze powietrza działają na zasadzie wentylatorów, które filtrują powietrze i wypuszczają je na powrót w pomieszczeniu – za dezynfekcją stoją filtry w oczyszczaczach powietrza. Co ważne, działają niejako w tle, nie przeszkadzając domownikom czy pracownikom. 

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza? Charakterystyka

By proces oczyszczania powietrza się powiódł i udało się z niego wyeliminować jak najwięcej szkodliwych bądź potencjalnie niebezpiecznych cząsteczek, każde urządzenie omawianego typu posiada cały szereg filtrów. Filtry w oczyszczaczach powietrza różnią się one nieco swoim charakterem i, co najważniejsze, poziomem szczelności.

Pierwszą barierę tworzy filtr wstępny. To on znajduje się tuż przy wlocie powietrza do urządzenia. Przeważnie ma postać siateczki o bardzo małych otworach. Jego zadaniem jest zatrzymanie większych zanieczyszczeń. Odpowiada więc za wyłapywanie kurzu, włosów, sierści zwierząt czy dużych pyłków. Dzięki niemu pozostałe filtry nie będą się szybko zużywać. Sam filtr wstępny należy jednak regularnie czyścić, zwykle nawet co tydzień.

Filtry w oczyszczaczach powietrza – filtr węglowy i filtr HEPA

Drugi etap wyłapywania szkodliwych substancji stanowi zwykle filtr węglowy, który ma postać przypominającą nieco plaster miodu. Produkuje się go z węgla aktywnego – jego zawartość powinna być podana w specyfikacji produktu. Im więcej węgla, tym lepiej. Ta bariera odpowiada bowiem za wyłapywanie lotnych związków organicznych, z czym nie poradzi sobie żaden inny filtr. Wśród nich są substancje rakotwórcze, zawarte na przykład w dymie papierosowym. Jaki filtr do oczyszczaczy powietrza by w pomieszczeniu lepiej pachniało? Filtr węglowy będzie neutralizować nieprzyjemne zapachy. Tutaj też nie można zapominać o regularnym czyszczeniu oraz okresowej wymianie.

Co jakiś czas trzeba będzie także wymienić filtr HEPA. Pod tym skrótem kryje się wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, zbudowany z cienkich arkuszów włókna szklanego. Filtr HEPA musi sprostać poważnemu zadaniu – to na nim spoczywa bowiem odpowiedzialność za pochłanianie szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10, ale także bakterii czy wirusów. Najbardziej skuteczne są filtry HEPA H14, które, według producentów, eliminują aż 99,995 procent zanieczyszczeń.

Filtr jonowy i fotokatalityczny

W podstawowych wersjach oczyszczaczy powietrza filtracja kończy się właśnie na trzech wyżej wymienionych filtrach. Czasami jednak urządzenia posiadają dodatkowe filtry w oczyszczaczach powietrza, jak na przykład filtr jonowy. Filtr jonowy generuje jony ujemne, które niszczą kurz i bakterie – dzięki temu opadają na ziemię i nie krążą w powietrzu. Filtr fotokatalityczny również bywa wykorzystywany jako dodatkowa bariera dla związków chemicznych. W tym przypadku specjalna powłoka rozkłada je na dwutlenek węgla oraz wodę.

Interesuje Cię dezynfekcja pomieszczeń? Przeczytaj artykuł na Życie Kielc i dowiedz się jak działa metoda dekontaminacji plazmowej! Kliknij tutaj; https://zyciekielc.pl/dekontaminacja-plazmowa-do-walki-z-zanieczyszczeniami-powietrza-na-czym-to-polega/.