Rozciąganie nóg to bardzo ważna czynność, zarówno po bieganiu, jak i po każdej innej aktywności. Wiele osób często zadaje pytanie co daje bieganie, ale należy pamiętać, że samo bieganie nie da tak spektakularnych efektów jak bieganie, które poprzedza rozgrzewka a kończy stretching. W dodatku wszystkie te elementy treningu możemy zrobić na siłownię. Oczywiście, można także biegać w terenie, ale wówczas dobrze jest zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, takie jak czapka do biegania, zegarek czy chusta.

Dlaczego rozciąganie jest takie ważne?

Rozciąganie to bardzo istotny element treningu, choć wiele osób o nim zapomina. Z wiekiem kurczą się stawy, czego skutki odczuwamy już po dwudziestym roku życia – zwłaszcza w momencie, gdy prowadzimy siedzący tryb życia i pracujemy za biurkiem. Wówczas rozciąganie jest szczególnie istotne. Ćwiczenia rozluźniające mogą pomóc z problemami związanymi z bólem kręgosłupa i spiętym karkiem. Mogłoby się wydawać, że to problemy seniorów, ale nie. Wszystkie osoby, którym brakuje ruchu, mogą cierpieć na skurcze stawów, „strzelanie” kolan i ból przy wstawaniu. Mięśnie to swego rodzaju otoczka dla stawów. Jeśli są napięte, blokują ich swobodę ruchów.

Krążenie krwi

Rozciąganie sprawia, że pobudzamy krążenie krwi i dotleniamy organizm. Narządy zaczynają pracować szybciej. Jest to lepszy sposób na pobudzenie niż popołudniowa kawa. Wystarczy rozłożyć matę do ćwiczeń i poświęcić kilka minut w ciągu dnia na wykonanie kilku prostych ćwiczeń.

Kręgosłup

Zła postawa i bolący kręgosłup to skutek napiętych mięśni. Dzięki treningom można popracować nad pozycją swojego ciała i odrobinę ją polepszyć. Jest to istotne zwłaszcza jeśli pracujemy przy biurku i nie wykonujemy żadnego sportu. Wówczas szczególnie ważne jest rozciąganie, nawet takie kilkuminutowe, przez snem bądź po przebudzeniu, żeby zmienić złe nawyki, które przejął nasz kręgosłup.

Stres

Rozciąganie to świetny sposób na zredukowanie stresu i odprężenie się. Warto wspomnieć, że rozciąganie może być zbawienne nie tylko dla naszego ciała, ale także umysłu. To często jedyna chwila w ciągu dnia na całkowite wyciszenie i znalezienie odrobiny spokoju. Podczas sesji stretchingu nie myślmy o problemach i sprawach, które zajmują większość naszego czasu w ciągu dnia. Wykorzystajmy ten moment na uspokojenie umysłu i spokojne przejście w fazę snu.  

Kategorie: Bez kategorii

Powiązane Posty

Bez kategorii

Z jakich filtrów korzystają urządzenia do oczyszczania powietrza?

Rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą mnóstwo nowych możliwości, ale także i nowych zagrożeń. Jednym z nich są zanieczyszczenia, jakie dostają się do atmosfery z używanych przez ludzi materiałów, maszyn i surowców. To właśnie one w Czytaj więcej…

Bez kategorii

Na czym polega dezynfekcja parowa?

Dezynfekcja stała się w ubiegłym roku kluczem do umożliwienia ludziom na całym świecie względnie normalnego funkcjonowania. Nic dziwnego, że artykuły do dezynfekcji wciąż znikają ze sklepowych półek w zastraszającym tempie. Wszyscy chcemy czuć się możliwie Czytaj więcej…

Bez kategorii

Jakie znieczulenie wybrać?

Dentofobia to paniczny lęk przed dentystą. Towarzyszy zarówno starszym, jak i młodszym pacjentom, ale czy jest czego się bać? Na rynku medycznym dostępny jest katalog znieczuleń, z których możemy skorzystać. Sklep stomatologiczny to prawdziwa skarbnica Czytaj więcej…