Każdy z nas odwiedził chociaż raz w życiu gabinet stomatologiczny. Powodów wizyty mogło być wiele. Zazwyczaj udajemy się do dentysty, z powodu bólu zęba, ukruszenia się go lub w momencie, gdy w naszej jamie ustnej pojawi się stan zapalny. Większość narzędzi i sprzętów, którymi posługują się lekarze możemy rozpoznać. Wiertła stomatologiczne czy fotel przeznaczony dla pacjenta, znajdują się w centralnej części każdego gabinetu. Jednakże wiele pokoi zabiegowych jest wyposażonych także w rozmaite preparaty oraz akcesoria, o których istnieniu nigdy nie słyszeliśmy. Dowiedz się, jakie tajemnice kryją się w gabinecie stomatologicznym!

Medykamenty

Obowiązkowym wyposażeniem każdego gabinetu dentystycznego są rozmaite medykamenty. Specyfiki stomatologiczne oferuje niejedna hurtownia stomatologiczna. Nie można ich nabyć w zwykłej aptece. Wielu dentystów składa zamówienia w hurtowni Zhermapol, w której mogą zakupić m.in. wchłanialny hemostatyk powierzchniowy, jakim jest Spongostan Dental. Takie specyfiki mogą zakupić jedynie lekarze stomatolodzy po uprzednim podaniu numeru wykonywania zawodu, po którym hurtownie mogą zidentyfikować, czy osoba składająca zamówienie, posiada odpowiednie uprawnienia do dysponowania takimi preparatami.

Narzędzia

W każdej klinice stomatologicznej, musi znajdować się autoklaw, który służy do sterylizacji narzędzi, jakimi posługuje się w swojej pracy dentysta. Do owych przyrządów zaliczamy m.in. pincetę stomatologiczną, zagłębnik, lusterko dentystyczne czy też upychadło kulkowe. Wszystkie te narzędzia mają bezpośredni kontakt z jamą ustną pacjenta, tak więc powinny być bardzo sterylne.

Kategorie: Stomatologia