Gabinet stomatologiczny to miejsce doskonale znane każdemu, kto choć raz skarżył się na ból zęba. Zazwyczaj odgłosy jakie się z niego wydobywają, mogą brzmieć nieco przerażająco dla pacjentów oczekujących na wizytę w poczekalni. Rzadko mamy okazję dokładnie rozejrzeć się po gabinecie i zaobserwować jakie narzędzia oraz sprzęt stomatologiczny znajdują się w tym pomieszczeniu. Zauważamy głównie te przyrządy, które widoczne są w zasięgu naszego wzroku, podczas gdy leżymy na fotelu. Jednak czy to jedyne wyposażenie gabinetu stomatologicznego?

Przybory i dodatki

Często patrzymy na różne przedmioty, ale jednak ich nie dostrzegamy. Przykładem może być lusterko stomatologiczne, które choć wygląda niepozornie, może mieć ogromne znaczenie podczas diagnostyki stanu zęba. Pozwala na obejrzenie miejsc, które są trudno dostępne dla oka. Kolejnym produktem, którego często nie zauważamy są serwety stomatologiczne. Zawiązuje się je pacjentowi wokół szyi, po to aby, uniknąć pobrudzenia odzieży, bądź opryskania jej wodą. Czasem, w niektórych gabinetach dentystycznych, zamiast serwet, lekarze kładą pacjentowi na klatce piersiowej niewielkiego rozmiaru ręcznik. Lepiej pochłania on wodę, jednak aby utrzymał się na swoim miejscu, należy użyć specjalnych klipsów z łańcuszkiem. Dodatkowo bardzo przydatne będą również kubeczki jednorazowe, które umożliwią pacjentowi przepłukanie ust, np. z pozostałości po kamieniu nazębnym. Większość z tych rzeczy można znaleźć odwiedzając sklep dentystyczny.

Stanowisko do omówienia leczenia

Bardzo istotne jest, aby w gabinecie stomatologicznym znajdowały się krzesła i biurko, przy którym lekarz będzie mógł spokojnie omówić np. etapy leczenia z pacjentem. Jednak w wielu gabinetach wciąż brakuje takiego miejsca i stomatolog rozmawia z pacjentem siedzącym na fotelu zabiegowym albo stojącym już niemalże w drzwiach. Jest to nie tylko niekomfortowe dla obydwu stron, ale również może być źle odebrane przez pacjenta.

Miejsce do dezynfekcji

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy przyrządy dentystyczne są dezynfekowane lub czy lekarz używa narzędzi jednorazowego użytku. Jednak z uwagi na mniejsze koszty, większość gabinetów stomatologicznych preferuje dokładne oczyszczenie sprzętów wielokrotnego użytku. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na to, czy w pokoju dentystycznym znajduje się umywalka oraz płyn do dezynfekcji (zwłaszcza rąk). Ponadto, jeżeli lekarz przyjmuje pacjentów jeden po drugim, bez chwilowej przerwy, koniecznie należy się przypatrzeć, temu czy przez przystąpieniem do zbadania nas dentysta czyści wcześniej używane przyrządy. W niektórych gabinetach, lekarz nie wykonuje takich czynności przy pacjencie, tylko między wizytami zapewnia sobie czas na przygotowanie stanowiska pracy, po czym sam zaprasza kolejną osobę do wejścia do gabinetu.

Kategorie: Stomatologia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.