Coraz więcej osób, mających wadę zgryzu, udaje się do przychodni ortodontycznej, by uzyskać poradę dotyczącą rodzaju leczenia. Często trafiają tam osoby chcące wyprostować zęby ze względów estetycznych, ale są również tacy pacjenci, którzy muszą zlikwidować wadę zgryzu ze względów zdrowotnych. Nieprawidłowy układ zębów może powodować wiele bolesnych schorzeń, których leczenie będzie kosztowne i długotrwałe. Wiadomo, że noszenie aparatu ortodontycznego również może nie należeć do najprzyjemniejszych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób chronić jamę ustną.

Czym jest wosk dentystyczny?

Pacjenci, którzy noszą stały aparat ortodontyczny, powinni wiedzieć czym jest wosk ortodontyczny. Ten preparat został stworzony głównie z myślą o nich. Leczenie wady zgryzu za pomocą stałego aparatu, może sprawić, że błona śluzowa jamy ustnej będzie boleśnie podrażniona. Można temu zapobiec stosując wosk dentystyczny.

Jak stosować wosk stomatologiczny?

Jeśli już znamy zastosowanie wosku dentystycznego, powinniśmy również dowiedzieć się, jak go używać. Najlepiej nanieść ten preparat na ostre elementy aparatu ortodontycznego, takie jak: zakończenia łuków, zamki lub pierścienie. Nakładając wosk, zabezpieczamy ostre elementy aparatu, dzięki czemu błona śluzowa jamy ustnej nie zostanie podrażniona. Najczęściej do bolesnego okaleczenia błony śluzowej dochodzi u pacjentów, którzy niedawno rozpoczęli leczenie ortodontyczne i  krótko noszą stały aparat. Najczęściej ortodonta nakłada wosk stomatologiczny na zamki oraz zaleca pacjentowi jego stosowanie każdego dnia, jeśli zauważy podrażnienia śluzówki.

Sposób nakładania wosku

Wosk stomatologiczny swoim wyglądem przypomina cienkie paseczki, które znajdują się w plastikowym etui. Przed nałożeniem preparatu na aparat, należy wykonać następujące czynności:

  1. Oderwać mały kawałek wosku
  2. Rozgrzać wosk w palcach
  3. Stworzyć z niego kuleczkę
  4. Przykleić uformowaną kuleczkę do zamka

Czasem zdarza się tak, że nie udaje się stworzyć z kawałka wosku kuleczki, wówczas można zanurzyć go na krótką chwilę w ciepłej wodzie. Zaleca się nakładanie wosku na wcześniej osuszone elementy aparatu. Co się dzieje w momencie, kiedy poczujemy, że nałożony preparat się starł? Możemy wtedy nałożyć kolejną warstwę.

Gdzie kupić wosk?

Sklep dentystyczny lub apteka, to miejsca, które powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności, jeśli planujemy zakup wosku dentystycznego. Warto wiedzieć, że ten preparat jest dostępny w różnych kolorach, a także rozmaitych smakach, m.in. miętowym, czekoladowym lub ananasowym. Ze względu na różne rodzaje tego produktu, ceny również nie są jednakowe. Mogą się wahać od 4 zł do nawet 25 zł.

Kategorie: Stomatologia