Każdy element szczęki ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej, a utrata zęba wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami dla zdrowia i samopoczucia. Odbudowa zniszczonego zęba jest więc priorytetem, nawet, gdy straty nie widać na pierwszy rzut oka. Dlaczego uzupełnianie ubytków jest tak ważne?

Deformacja szczęki po stracie zęba

Zęby są podparciem dla dziąseł: jeśli utracimy choć jeden z nich, tkanki w miejscu ubytku zaczynają wiotczeć i zanikać. Sąsiednie zęby przesuwają się w kierunku szpary, tak, aby zapełnić lukę. W efekcie górne i dolne zęby nie stykają się tak, jak powinny. W dalszej perspektywie zniekształceniu ulega cały staw żuchwowo-skroniowy. Deformacja pociąga za sobą kolejne dolegliwości: bóle głowy, ból szczęki podczas jedzenia, nieprzyjemne „strzelanie” kości przy szerokim otwieraniu ust.

Potrzebujesz pomocy stomatologa? Sprawdź Dental Esthetic – Centrum Stomatologii Kraków – zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu! 

Utrata zęba a higiena

Przesunięcia zębów uniemożliwiają zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W nowo powstałych szczelinach zbiera się więcej resztek jedzenia, a jeśli zęby stłoczą się między sobą, znacznie trudniej odpowiednio je szczotkować i nitkować. Rezultat łatwo przewidzieć: rozwój bakterii szybko prowadzi do próchnicy. Często dochodzi także do odsłonięcia szyjek zębowych, co grozi rozwojem parodontozy, zapaleniem dziąseł, nadwrażliwością na temperaturę i dotyk.

Brak zęba – defekt estetyczny

Zaburzenia stawu żuchwowo-skroniowego rzutują także na estetykę, i to nie tylko wtedy, gdy strata zęba następuje w tylnej części szczęki. Zęby przesuwają się w dziąsłach, dlatego często dochodzi do poszerzenia diastemy lub szpar międzyzębowych. Owal twarzy traci proporcje i symetrię, bruzdy nosowo-wargowe pogłębiają się, a kąciki ust opadają. Cały proces postarza nas optycznie co najmniej o kilka lat; twarz wygląda niezdrowo i ponuro. Zmiany nie są nieodwracalne, jednak korekcja zaburzeń szczęki wymaga co najmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologii estetycznej.

Wpływ utraty zęba na pracę układu trawiennego

Niekompletna szczęka bywa częstym powodem problemów trawiennych. Strata kłów lub siekaczy utrudnia odgryzanie małych kęsów, a przy ubytkach w zębach trzonowych nie radzimy sobie należycie z rozdrobnieniem pokarmów. Duże kęsy są znacznie trudniejsze w przełykaniu i trawieniu; do żołądka dostaje się więcej powietrza, co prowadzi do wzdęć i bólu brzucha.

 

Kategorie: Stomatologia