Materiały stomatologiczne, to narzędzia bez których w dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie gabinet dentystyczny. Towarzyszą nam one przez całą wizytę u dentysty i często wywołują w nas przerażenie. Jednak czy jest się czego bać?   

Fotel dentystyczny

Przeważnie pierwsze co rzuca nam się w oczy po wejściu do gabinetu to fotel dentystyczny. Obecnie każdy dentysta chce mieć swój gabinet jak najlepiej urządzony i wyposażony, a wszystko po to, aby pacjent czuł się przede wszystkim komfortowo. Stomatolog lubi mieć wszystko pod ręką, dlatego decydują się oni na jeden z dwóch rodzajów foteli – unity oraz topazy. Te pierwsze to fotele charakteryzujące się wysoki standardem oraz bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Wyposażone są w stolik dla lekarza z narzędziami, lampę, ssak oraz spluwaczkę, czyli niewielka umywalkę z kranem dla pacjenta. Również tego typu fotele pozwalają dentyście sterować narzędziami przy pomocy specjalnej klawiatury. Natomiast topazy, to zdecydowanie lepiej wyposażone fotele dentystyczne, niż unity. Są przede wszystkim bardziej zaawansowane technologicznie, a nowoczesne przyrządy umożliwiają pracę nawet przez całą dobę. Ponadto, topazy wyposażone są w przeglądarkę RTG oraz posiadają inteligentny system mający za zadanie przypominać o konieczności smarowania turbiny.

Wiertła stomatologiczne – strach ma wielkie oczy

Na pewno wielu z nas słyszało odgłos pracującego wiertła stomatologicznego – nic przyjemnego. Jednak, wiertło to nie jedyne narzędzie dentystyczne, ale konieczne przy leczeniu zębów. Poza tym dentysta wykorzystuje w swojej pracy także nakładacze stomatologiczne, kleszcze, zgłębniki oraz upychadło. Również piaskarki, kątnice i prostnice, to niezbędne materiały stomatologiczne.

Sposób na wyleczenie zęba? Specjalne wypełnienia

Jeśli dentysta stwierdzi ubytek zęba lub jego chorobę, to wówczas stosuje się wypełnienia w postaci lekarstwa lub plomby. Do wypełnienia zęba lekarz używa różnych substancji. Wszystko to zależy od rodzaju ubytku. Wypełnienia dzielą się na:

  • Tymczasowe
  • Specjalne dla dzieci
  • Utwardzane chemicznie
  • Utwardzane światłem

Aby ochronić naszą miazgę zębową, dentyści stosują także specjalny cement stomatologiczny. Ponadto, by praca stomatologa była łatwiejsza i komfortowa stosuje się także specjalne kamery, które pozwalają na dokładne obejrzenie uzębienia oraz na jego ocenę.

Materiały dentystyczne dbające o higienę dentysty oraz pacjenta

W każdym gabinecie, nie tylko dentystycznym higiena to podstawa. Aby była ona jak najlepiej zachowana, stomatolodzy używają materiałów dentystycznych w postaci rękawiczek, gazików, serwet stomatologicznych, kubeczków czy maseczek na twarz. Oczywiście, każde narzędzie jest każdorazowo poddawane dezynfekcji.

Kategorie: Stomatologia

Powiązane Posty

Stomatologia

Jakie skutki dla zdrowia niesie ze sobą utrata zęba?

Każdy element szczęki ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej, a utrata zęba wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami dla zdrowia i samopoczucia. Odbudowa zniszczonego zęba jest więc priorytetem, nawet, gdy straty nie widać Czytaj więcej…

Stomatologia

Sklep stomatologiczny – co możemy w nim znaleźć?

Sklep stomatologiczny to jedyne miejsce, w którym dentyści mogą znaleźć wszystkie potrzebne im rzeczy do prawidłowego wykonywania swojego zawodu. Tak więc co powinno znaleźć się w gabinecie dentystycznym? Jak robić zakupy wykorzystując sklep stomatologiczny? Każdy Czytaj więcej…

Stomatologia

Stomatolog – jak może nam pomóc?

Każdy stomatolog powinien odznaczać się wyjątkowymi cechami, ale również powinien zadbać o miłą atmosferę w swoim gabinecie, a wszystko po to, by zabieg przebiegł szybko i bezboleśnie. Gdzie szukać pomocy stomatologa? Jeśli pierwszy raz zaczynamy Czytaj więcej…